Програма “Правосъдие” по НФМ

Проект: „Повишаване капацитета и осведомеността относно домашното насилие и насилието по полов признак в Южен централен район“

Целта на проекта е да повиши капацитета на българските местни власти в областта на домашното насилие и насилието по полов признак. Проектът подкрепя развитието и въвеждането на ефективен интегриран подход, насочен към подобряване на статута и възможностите на жертвите на домашно насилие и насилие по полов признак.

Проект: „Достъп до справедливост“

Услугата се основава на интегриран подход и ще предоставя подкрепа на деца, жертви и свидетели на престъпления или в конфликт със закона, за да подобри възможностите им да получат справедлив и съобразен с правата им достъп до правосъдие.

Проект: „Въвеждане на ефективни интегрирани подходи в областта на домашното насилие и насилието по полов признак“

Основната цел на проекта „Въвеждане на ефективни интегрирани подходи в областта на домашното насилие и насилието по полов признак“ е да подкрепи развитието и въвеждането на ефективни интегрирани подходи, насочени към подобряване на статута и възможностите на ромските жени и момичета, жертви на домашно насилие.

Проект: „Засилване ролята на институциите на местно ниво в областта на правосъдието за деца – Община Горна Оряховица“

Проектът ще допринесе за увеличаване на достъпа и качеството на специализираните услуги, със специфичен фокус върху децата от ромската общност. Изпълнението на дейностите насърчава активното участие и сътрудничеството с местни институции и заинтересовани страни – Детска педагогическа стая, Отдел “Закрила на детето”, педагогически съветници в училищата, представители на ромски неформални организации и др. Работата ще е основно на терен и ще се реализира на територията на цялата община.

Проект: „Информиране-разследване-защита: противодействие на насилието срещу жени“

Проектът е насочен към повишаване на капацитета на българските власти в областта на противодействието на домашното насилие и насилието срещу жени. Част от дейностите по проекта предвиждат провеждането на прицелена кампания, която да срещне представители на съдебната власт с представители на ромски общности за формулиране на общи цели и приоритети в противодействието на домашното насилие.

Проект: „Специализирани услуги за деца от ромски общности  в конфликт или контакт със закона“

Проектът цели да се въведе и развие ефективен интегриран подход, насочен към подобряване статута и възможностите на децата в контакт със закона в три ромски общности в България – Пазарджик, Пловдив и Лом. В трите региона ще се разработят и внедрят специализирани услуги „Център за консултиране и правна помощ за деца“.

Проект: „РЕ-АКЦИЯ чрез информация срещу домашното насилие и насилието по полов признак“

Проектът поставя в своя фокус уязвими групи деца и жени от ромски общности, както и преподаватели, специалисти и работодатели, които комуникират и работят с тях ежедневно.

Проект: „Детска пътека“

Проект „Детска пътека“ ще подготви и въведе специализирана нова услуга, насочена към деца – жертви на насилие, в риск или свидетели на престъпления със специален фокус деца от ромската общност.

Проект: „Партньорство с кауза“

Проектът отразява нуждата от противодействие срещу насилието, основано на пола сред ромски жени чрез развитие на устойчиви стратегии за взаимодействие с цел превенция на насилието и насърчаване на търсенето на помощ и подкрепа.

Практическо ръководство върху критериите за допустомост на ЕСПЧ

Изданието, изготвено от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), анализира практически въпроси относно отделните критерии, които следва да се спазват, за да бъде обявена за допустима една жалба, подадена пред ЕСПЧ, и беше публикувано за първи път на английски език през април 2022 година. Преводът на изданието е осъществен с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2014–2021 г., програма „Правосъдие“.