Докладът не претендира да представи изчерпателен анализ на пропуските в правната рамка за приобщаване на ромите, но изтъква някои ключови области, в които са необходими спешни законодателни промени, за да може да се постигне устойчиво намаляване на нарастващите социални неравенства, социално изключване и дискриминация спрямо уязвими групи като ромите.
За да могат взимащите решения да се справят ефективно с и да подобрят положението на уязвимите лица, е необходимо да се дефинират индикатори и
методи, които да определят кой е „уязвим“ и да установят общите детерминанти на уязвимостта. Националният статистически институт представи финалната версия на тематичния доклад „Ключови показатели за социално включване и основни права в България”.
В анализа е направен преглед на изпълнението на националните профилактични програми, осъществявани от регионалните здравни инспекции и общински администрации, лечебни заведения и общопрактикуващи лекари сред уязвимите групи – майчино и детско здравеопазване, туберкулозата, ХИВ и сексуално предавани инфекции и др. Разгледано е нормативното регулиране за достъпа до здравеопазване и осигуряване на нископрагови услуги по отделните профилактични програми.
от Roma Policy Lab · Published 26.09.2022
· Last modified 12.10.2022
Достъпни ли са информационни и комуникационни технологии за възрастните хора от Северозапада? Представяме ви интервюто с д-р Надежда Тодоровска пред БНР за проект „Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания“.
от Roma Policy Lab · Published 31.08.2022
· Last modified 12.10.2022
Проектът „Един подход – много решения. Модел за Интегрирано Развитие (МИР) в град Самоков“ цели да осигури възможности за подпомагане на успешната реализация и социално включване на живеещите в ромския квартал в града. За целта ще бъде приложен модел за интегрирано развитие (МИР) на личността и на общността. Той е базиран на жизнения цикъл на човека и задачите, които трябва да реши на всеки етап от живота: от ранното детство до зрелостта, разработен от Фондация „Здраве и социално развитие“ (ХЕСЕД).
от Roma Policy Lab · Published 31.08.2022
· Last modified 12.10.2022
Предвижда се да бъдат създадени 2 хъба, които да предлагат комплексни интегрирани здравни и социални мерки в подкрепа на ромското включване в общините Мъглиж и Николаево. В обхвата на проекта ще попадат деца над 7 години, младежи (12 – 29 год.) и възрастни представители на маргинализирани групи – основно от ромското малцинство.
от Roma Policy Lab · Published 31.08.2022
· Last modified 26.09.2022
Предвижда се създаване на два стационарни хъба за функционално свързани социални и образователни услуги в подкрепа на децата от уязвими групи и техните семейства на територията на общините Мъглиж и Николаево за деца 0-6 г. и техните родители.
от Roma Policy Lab · Published 31.08.2022
· Last modified 12.10.2022
Общата цел на проекта е да се подобрят възможностите за достъп на ромите до здравно обслужване и до образователната система, да се подобрят контактите между ромските общности и местното самоуправление, както и родителските умения на ромите. Ще бъде изграден„Интегриран комплекс за услуги“ чрез реновиране и оборудване на сградата на бивша баня, където се помещава фондация „Рома-Лом“, предоставяне на интегрирани услуги и разширяване капацитета на институциите в общината.
от Roma Policy Lab · Published 30.08.2022
· Last modified 15.03.2023
Проектът цели изпълнението на широка програма за социално-икономическо включване на уязвими етнически групи в пловдивския квартал Столипиново, предоставяйки подобрен достъп до административни, социални, образователни и здравни услуги чрез изграждането на център за услуги на едно гише.
от Roma Policy Lab · Published 30.08.2022
· Last modified 28.09.2022
Основната цел на проекта е създаването на подкрепяща среда и институционални механизми за подобряване на възможностите за включване, териториална и социална интеграция на обособени ромски общности на територията на Община Камено.