Права на човека, равенство по отношение на пола

Заключителен мониторингов доклад на публични политики и практики на съд, полиция, прокуратура, социални служби, социални услуги в Силистра, Сливен, Смолян и София град

Докладът за наблюдение на политиките свързани с домашното насилие е създаден чрез събиране на данни от изградената в рамките на проекта мониторингова система, чрез събраната информация в рамките на 12 работни срещи в четири административни области и чрез споделена информация от полицейските служители по време на общо 8 обучения.

Домашно насилие: Нагласи и отношение към проблема на полицейските служители от областите София-град, Силистра, Смолян и Сливен

Докладът представя резултати от проучване на нагласите и отношението на полицейските служители в областите София-град, Силистра, Смолян и Сливен към проблема на домашното насилие.

Доклад: Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци

Според участниците в проучването инциденти от омраза могат да се случват по всяко време, да са предизвикани от всякакви хора, независимо от тяхната възраст, обществена позиция или образование.

Доклад: Ромските жени и икономическото неравенство

В рамките на проекта са проведени 42 дълбочинни биографични интервюта с жени от градове с население от 30 000 до 350 000 души във всеки от шестте района на страната – Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югозападен (без София), Южен централен и Югоизточен. Четири от тях се идентифицират като ромки. Макар броят им да не е голям, интервютата с тях съдържат изключително ценна информация по отношение на живота на ромските жени, и проблемите, с които се сблъскват те.

Redefining Narratives – Empowering Roma Women in Bulgaria

It is  crucial to empower Roma women, considering the obstacles they face in accessing education and employment opportunities. By combining empowerment with accessible healthcare and social services, a more equitable and inclusive society can take shape.  

See more.

Проект: “Единство в различието”

Проектът предвижда серия от събития в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, които имат за цел, от една страна, да популяризират културите на обхванатите малцинства (с фокус върху роми) и, от друга страна, да въвлекат техни представители в културно-образователни дейности.

Проект: „4 по-добри изкуства – писане, рисуване, танци и театър (4 better Arts)“

Целта на проекта е да се популяризира културата на ромите, разширяване и привличане на нови публики към техните инициативи и ангажиране на мнозинството с малцинствата чрез изграждане на нови, творчески пространства за междукултурен диалог, себеизразяване и споделяне.

Проект: „Повишаване капацитета и осведомеността относно домашното насилие и насилието по полов признак в Южен централен район“

Целта на проекта е да повиши капацитета на българските местни власти в областта на домашното насилие и насилието по полов признак. Проектът подкрепя развитието и въвеждането на ефективен интегриран подход, насочен към подобряване на статута и възможностите на жертвите на домашно насилие и насилие по полов признак.

Проект: „Въвеждане на ефективни интегрирани подходи в областта на домашното насилие и насилието по полов признак“

Основната цел на проекта „Въвеждане на ефективни интегрирани подходи в областта на домашното насилие и насилието по полов признак“ е да подкрепи развитието и въвеждането на ефективни интегрирани подходи, насочени към подобряване на статута и възможностите на ромските жени и момичета, жертви на домашно насилие.

Проект: „РЕ-АКЦИЯ чрез информация срещу домашното насилие и насилието по полов признак“

Проектът поставя в своя фокус уязвими групи деца и жени от ромски общности, както и преподаватели, специалисти и работодатели, които комуникират и работят с тях ежедневно.