Права на човека, равенство по отношение на пола

Redefining Narratives – Empowering Roma Women in Bulgaria

It is  crucial to empower Roma women, considering the obstacles they face in accessing education and employment opportunities. By combining empowerment with accessible healthcare and social services, a more equitable and inclusive society can take shape.  

See more.

Проект: “Единство в различието”

Проектът предвижда серия от събития в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, които имат за цел, от една страна, да популяризират културите на обхванатите малцинства (с фокус върху роми) и, от друга страна, да въвлекат техни представители в културно-образователни дейности.

Проект: „4 по-добри изкуства – писане, рисуване, танци и театър (4 better Arts)“

Целта на проекта е да се популяризира културата на ромите, разширяване и привличане на нови публики към техните инициативи и ангажиране на мнозинството с малцинствата чрез изграждане на нови, творчески пространства за междукултурен диалог, себеизразяване и споделяне.

Проект: „Повишаване капацитета и осведомеността относно домашното насилие и насилието по полов признак в Южен централен район“

Целта на проекта е да повиши капацитета на българските местни власти в областта на домашното насилие и насилието по полов признак. Проектът подкрепя развитието и въвеждането на ефективен интегриран подход, насочен към подобряване на статута и възможностите на жертвите на домашно насилие и насилие по полов признак.

Проект: „Въвеждане на ефективни интегрирани подходи в областта на домашното насилие и насилието по полов признак“

Основната цел на проекта „Въвеждане на ефективни интегрирани подходи в областта на домашното насилие и насилието по полов признак“ е да подкрепи развитието и въвеждането на ефективни интегрирани подходи, насочени към подобряване на статута и възможностите на ромските жени и момичета, жертви на домашно насилие.

Проект: „РЕ-АКЦИЯ чрез информация срещу домашното насилие и насилието по полов признак“

Проектът поставя в своя фокус уязвими групи деца и жени от ромски общности, както и преподаватели, специалисти и работодатели, които комуникират и работят с тях ежедневно.

Проект: „Детска пътека“

Проект „Детска пътека“ ще подготви и въведе специализирана нова услуга, насочена към деца – жертви на насилие, в риск или свидетели на престъпления със специален фокус деца от ромската общност.

Проект: „Партньорство с кауза“

Проектът отразява нуждата от противодействие срещу насилието, основано на пола сред ромски жени чрез развитие на устойчиви стратегии за взаимодействие с цел превенция на насилието и насърчаване на търсенето на помощ и подкрепа.

Проект: Оценка на реформата в местата за лишаване от свобода в България: Законодателство и практика след пилотното решение на ЕСПЧ „Нешков и други“

Водещата  цел на проекта е да подобри прилагането на международните стандарти за правата на човека в арестите и затворите  в България. Инициативата е продължение на дългогодишната дейност на БХК по мониторинг на ситуацията в затворените институции, застъпничество за спазване на правата на лишените от свобода и овластяване на уязвимите групи.  

ДОКЛАД: “Проблемите с равното третиране на обвиняемите и подсъдимите в досъдебното наказателно производство в България”

Проблемите в системата на наказателното правосъдие в България се отразяват различно на различните засегнати групи. Това се отнася както за проблемите при полицейското задържане, така и за тези при досъдебното производство. Данните от настоящото изследване дават възможност да се измерят различното третиране, както и различните ефекти на разпоредбите, мерките и политиките, които формират системата, върху трите основни етнически групи в България – българи, турци и роми, както и върху чужденците, жените, непълнолетните и лишените от свобода на различна възраст.