Социално включване, заетост, иновации

Силата на НПО е тяхната мисия

Силата и смисълът на съществуването на гражданските организации произтичат от доверието на хората в тяхната мисия и е важно, особено в периоди на социална и политическа криза, НПО да се вглеждат в себе си критично и да продължават да отстояват своите основни ценности и дългосрочни цели.

Доклад: Roma in the EU and Norway: Challenges and Best Practices for Empowerment (2022)

Това кабинетно проучване е проведено като част от дейностите по проекта „Имам една мечта” на KUN Centre for Equality and Diversity с българската организация Сдружение Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение – ЛАРГО.

Финална версия на тематичния доклад „Ключови показатели за социално включване и основни права в България“

За да могат взимащите решения да се справят ефективно с и да подобрят положението на уязвимите лица, е необходимо да се дефинират индикатори и
методи, които да определят кой е „уязвим“ и да установят общите детерминанти на уязвимостта. Националният статистически институт представи финалната версия на тематичния доклад „Ключови показатели за социално включване и основни права в България”.

Проект: „Мотивирани учители – успешни ученици“

Този проект беше разработен да подкрепи емоционално, психически и методически хората, които работят ежедневно с учениците. Да им даде усещане, че това, което правят се цени високо, че има инструменти за справяне в трудни ситуации, и че могат да получат подкрепа в трудни за тях моменти.

Проект: “Нашите права и отговорности“ – програма за овластяване на уязвими групи

Основната цел на проект „Нашите права и отговорности“ е подобряване на уменията на хора от маргинализираните ромски общности в София да упражняват своите права. За постигане на целите на проекта са предвидени различни дейности, които да овластят маргинализираните групи чрез знание и култура за правата като се прави връзка между права, задължения, потребности и отговорности.

Проект: „МОГА – Модел за ранно Образование, Грижа и Активно участие“

Проектът ще се реализира в кв. Факултета, София, вторият по големина ромски квартал в България и има за цел да доразвие програма за подкрепа за ранно образование и грижа и да събере емпирични доказателства за непосредственото й влияние върху качеството на грижата за децата, когнитивното им развитие и образователни постижения, както и върху ценностните ориентации и социални умения на родителите и върху други сфери на тяхната обществена изява – трудова заетост и гражданско участие.

Проект: „Активно гражданско застъпничество за НЕуязвимост на младите хора от община Дупница“

От резултатите от проекта ще се ползват местните ромски общности и местните власти в лицето на публични и държавни институции, доставчици на социални, здравни и образователни услуги, НПО.

Ромите в България. Информационен справочник

Всеки, който се е опитвал да изследва, пише или разсъждава за състоянието на ромите в България, се е натъквал на нарастваща по обем, но по правило разпокъсана и често противоречива информация. Колко и кои...

Доклад: Интегриран подход към социалното подпомагане в България

Докладът представя проблемите и предизвикателствата пред действащата система от политики и програми за социално подпомагане, както и свързаните с тях достъп до социални услуги и политики за разширяване на достъпа до образование и подкрепа за заетостта, като очертава възможна рамка за интегриран подход в социалната защита. 

Проект: „Един подход – много решения. Модел за Интегрирано Развитие (МИР) в град Самоков”

Проектът „Един подход – много решения. Модел за Интегрирано Развитие (МИР) в град Самоков“ цели да осигури възможности за подпомагане на успешната реализация и социално включване на живеещите в ромския квартал в града. За целта ще бъде приложен модел за интегрирано развитие (МИР) на личността и на общността. Той е базиран на жизнения цикъл на човека и задачите, които трябва да реши на всеки етап от живота: от ранното детство до зрелостта, разработен от Фондация „Здраве и социално развитие“ (ХЕСЕД).