Вече повече от 15 години Николай Николов от Бургас работи на терен с хора в нужда. Като част от екипа на сдружение „Верният настойник“, всекидневно се изправя лице в лице със стотици трудни съдби. Именно тези срещи го мотивират да работи за това всеки човек в България да има достоен живот в едно справедливо общество.
от Roma Policy Lab · Published 14.05.2023
· Last modified 15.05.2023
Чрез проекта МОГА бъдещи и настоящи родители повишават своите знания и умения в усилията им да осигурят най-добър път за развитие на своето дете. Програмата дава възможност и за по-добър достъп до наличните здравни, образователни и...
Услугата се основава на интегриран подход и ще предоставя подкрепа на деца, жертви и свидетели на престъпления или в конфликт със закона, за да подобри възможностите им да получат справедлив и съобразен с правата им достъп до правосъдие.
Проектът цели да се въведе и развие ефективен интегриран подход, насочен към подобряване статута и възможностите на децата в контакт със закона в три ромски общности в България – Пазарджик, Пловдив и Лом. В трите региона ще се разработят и внедрят специализирани услуги „Център за консултиране и правна помощ за деца“.
Силата и смисълът на съществуването на гражданските организации произтичат от доверието на хората в тяхната мисия и е важно, особено в периоди на социална и политическа криза, НПО да се вглеждат в себе си критично и да продължават да отстояват своите основни ценности и дългосрочни цели.
Това кабинетно проучване е проведено като част от дейностите по проекта „Имам една мечта” на KUN Centre for Equality and Diversity с българската организация Сдружение Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение – ЛАРГО.
За да могат взимащите решения да се справят ефективно с и да подобрят положението на уязвимите лица, е необходимо да се дефинират индикатори и
методи, които да определят кой е „уязвим“ и да установят общите детерминанти на уязвимостта. Националният статистически институт представи финалната версия на тематичния доклад „Ключови показатели за социално включване и основни права в България”.
Този проект беше разработен да подкрепи емоционално, психически и методически хората, които работят ежедневно с учениците. Да им даде усещане, че това, което правят се цени високо, че има инструменти за справяне в трудни ситуации, и че могат да получат подкрепа в трудни за тях моменти.
Основната цел на проект „Нашите права и отговорности“ е подобряване на уменията на хора от маргинализираните ромски общности в София да упражняват своите права. За постигане на целите на проекта са предвидени различни дейности, които да овластят маргинализираните групи чрез знание и култура за правата като се прави връзка между права, задължения, потребности и отговорности.
Проектът ще се реализира в кв. Факултета, София, вторият по големина ромски квартал в България и има за цел да доразвие програма за подкрепа за ранно образование и грижа и да събере емпирични доказателства за непосредственото й влияние върху качеството на грижата за децата, когнитивното им развитие и образователни постижения, както и върху ценностните ориентации и социални умения на родителите и върху други сфери на тяхната обществена изява – трудова заетост и гражданско участие.