Област Бургас

Доклад с резултати от заключително анкетно проучване и сравнителен анализ – изследване на общественото мнение сред населението от ромски произход за установяване на доверието в полицията                                                             

Въпреки че е голям делът на ромите, които знаят какво представляват дискриминацията и престъпленията от омраза и определят тези деяния като престъпления, докладът констатира нисък дял на пострадалите, които са подали сигнал до компетентен съдебен орган или полицията.

Доклад: Ромските жени и икономическото неравенство

В рамките на проекта са проведени 42 дълбочинни биографични интервюта с жени от градове с население от 30 000 до 350 000 души във всеки от шестте района на страната – Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югозападен (без София), Южен централен и Югоизточен. Четири от тях се идентифицират като ромки. Макар броят им да не е голям, интервютата с тях съдържат изключително ценна информация по отношение на живота на ромските жени, и проблемите, с които се сблъскват те.

Да бъдеш верен настойник на голяма кауза

Вече повече от 15 години Николай Николов от Бургас работи на терен с хора в нужда. Като част от екипа на сдружение „Верният настойник“, всекидневно се изправя лице в лице със стотици трудни съдби. Именно тези срещи го мотивират да работи за това всеки човек в България да има достоен живот в едно справедливо общество.

Проект: „Развитие на мрежа Младежки театри срещу омразата“

Чрез проекта беше развит капацитета на повече от 20 работещи с младежи граждански организации в четири региона на страната да използват модел на работа за преодоляване на конфликти и развитие на критично мислене у младежите чрез средствата на театъра.

Анализ на изпълнението на националните здравни политики в областта на майчиното и детско здраве и превенцията на полово предаваните инфекции в общините, в които работят здравни медиатори, и на взаимодействието между Министерството на здравеопазването, регионалните здравни инспекции и общините при прилагането им

В анализа е направен преглед на изпълнението на националните профилактични програми, осъществявани от регионалните здравни инспекции и общински администрации, лечебни заведения и общопрактикуващи лекари сред уязвимите групи – майчино и детско здравеопазване, туберкулозата, ХИВ и сексуално предавани инфекции и др. Разгледано е нормативното регулиране за достъпа до здравеопазване и осигуряване на нископрагови услуги по отделните профилактични програми.

Сборник с практики за подобряването на гражданското участие в седем български общини

Този сборник е посветен на усилията на над 10 граждански организации, стотици граждани и седем общински администрации да подобрят пътищата едни към други и да градят мостове вместо бариери помежду си.

Проект: „Интегрирани услуги в подкрепа на активното участие и социалното включване на маргинализирани общности на територията на Община Камено”

Основната цел на проекта е създаването на подкрепяща среда и институционални механизми за подобряване на възможностите за включване, териториална и социална интеграция на обособени ромски общности на територията на Община Камено.

Проект: „Равни възможности за по-добро бъдеще на ромите в Община Сунгурларе и Община Антоново”

Проектът цели да се създадат устойчиви механизми за подобряване на състоянието и възможностите на хората, живеещи в маргинализирани ромски общности, чрез ефективни интегрирани подходи, повишаване на достъпа на ромите и други уязвими групи от населението до по-качествени услуги в следните сектори: социално подпомагане, образование, заетост и здравеопазване.

Проект: „Заедно днес, заедно утре – местните общности в подкрепа на подобрено oбразование и грижи в ранна детска възраст”

Проектът е насочен към подобряването на достъпа до образование, опазването на здравето и развитието на социалните умения за деца на възраст 0-6 г в община Малко Търново, които не посещават или нямат достъп до детска градина или ясла, или живеят в изолирани селски/градски и/или бедни райони с концентрация на проблеми, създаващи риск от бедност, социално изключване и маргинализация.

„Моята работа винаги ще изисква жертви. В очите на хората се виждаше страданието, молбите за помощ, за да се върнат излекувани у дома“

Емануил Атанасов е от град университет – Стара Загора. Стипендиант е в програмата за студенти от ромски произход, изучаващи здравни специалности на Фонд Активни граждани България, управлявана от Тръст за социална алтернатива. Паралелно с адаптацията към онлайн обучението по време на пандемията, още в първата година на обучението си Емануил се присъедини към медицинското съсловие, за да бъде полезен в тежките за здравната ни система времена.