Доклад с резултати от заключително анкетно проучване и сравнителен анализ – изследване на общественото мнение сред населението от ромски произход за установяване на доверието в полицията
Всяко от двете количествени анкетни проучвания – начално и заключително, е проведено сред 2062 пълнолетни лица от ромски произход от всички 28 административни области на страна. Качествено проучване е проведено сред експерти, имащи отношение или работещи с роми. Проведени са дълбочинни интервюта с експерти по въпросник за дълбочинни интервюта.
Въпреки че е голям делът на ромите, които знаят какво представляват дискриминацията и престъпленията от омраза и определят тези деяния като престъпления, докладът констатира нисък дял на пострадалите, които са подали сигнал до компетентен съдебен орган или полицията.
Все пак обаче делът на ромите, които биха се обърнали към полицията или биха позвънили на телефон 112, в случай че пострадат от религиозна радикализация, насилствен екстремизъм, дискриминация или престъпление от омраза, се е повишил. В началното проучване този дял е 35,3%, в заключителното – 42,5%.
В заключителното проучване по проекта 68 % от пълнолетните роми споделят, че знаят какво представляват дискриминацията и престъпленията от омраза. Приблизително ¼ – 24,9% не знаят какво представляват, а 7,1% не могат да преценят. В същото време едва 3,6% от анкетираните роми смятат, че дискриминацията не е престъпление, а 20,4% нямат мнение по този въпрос.
По отношение на типа населено място, в което живеят, се констатира следното: 68,4% от ромите, които са жители на София знаят какво представляват дискриминацията и престъпленията от омраза. Такъв отговор са дали и 60,2% от ромите, живеещи в областен град; 67,8% от ромите, живеещи в град (който не е областен център); 73,6% от ромите, които живеят в селата.
По отношение на това дали дискриминацията е престъпление, в заключителното проучване мнозинството от ромите отговарят утвърдително. Това декларират 76 % от пълнолетните лица от ромски произход.
Сравнението на данните между двете проучвания (в началото и в края на проекта) показва, че основните проблемни области при взаимодействието между ромите и полицейските служители са основно в сферата на отношението, комуникацията и съдействието от страна на полицейските служители към ромите.
При сравнение на данните от началното и заключителното проучване авторите на доклада констатират, че макар и с различни дялове, основните проблеми на ромите продължават да са ниският жизнен стандарт, бедността, лошата инфраструктура в ромските махали, неграмотността, ниското заплащане и лошите условия на труд.
От данните се вижда, че мнозинството от пълнолетните роми не разпознават какво представляват религиозната радикализация и насилствения екстремизъм и въпреки, че почти половината от ромите смятат, че това са престъпление, на практика делът на тези роми, които са пострадали и са подали сигнал до компетентен съдебен орган или Полицията е много нисък.
Въпреки, че е голям делът на ромите, които знаят какво представляват дискриминацията и престъпленията от омраза и определят тези деяния като престъпления, отново констатираме нисък дял на пострадалите, които са подали сигнал до компетентен съдебен орган или Полицията.
В болшинството от случаите ромите не предприемат никакви конкретни действия срещу извършителя, а това от една страна се дължи на неувереността на ромите, пострадали някое от изброените по-горе противоправни деяния, че някой ще им помогне или защити от извършителя на конкретното престъпление, а от друга – на реда, порядките и наложените стереотипи в ромската общност. В същото време констатираме, че доверието в Полицията и нейните служители е в ниския диапазон, което допълнително затруднява комуникацията между ромите и полицейските служители.
Препоръки:
- Препоръчва се широкомащабна разяснителна кампания сред ромската общност по въпросите на религиозната радикализация, насилствения екстремизъм, дискриминацията, престъпленията от омраза или друг вид противоправни деяния, включваща законовите права, начините по които жертва/свидетелят на престъпление би могъл да подаде сигнал за извършеното престъпление, разясняване на конкретните мерки и стъпки, които компетентните органи биха предприели, за да защитят пострадалия, какви са очакваните резултати от подаването на сигнала и т.н.
- Препоръчваме разработването на конкретни мерки, които да се прилагат в полза на жертвите на религиозна радикализация, насилствения екстремизъм, дискриминацията, престъпленията от омраза или друг вид противоправни деяния, като например осигуряването на защита на пострадалия от извършителя на престъплението, временно настаняване, изграждането на центрове за консултации за пострадалите или застрашените от подобен вид престъпления и др.
- Препоръчваме също така да се предприемат мерки в посока на превенцията на религиозната радикализация, насилствения екстремизъм, дискриминацията, престъпленията от омраза или друг вид противоправни деяния, например чрез обхващане на ромите още в училищна възраст, създаване на модели за ранно идентифициране на застрашените религиозна радикализация, насилствен екстремизъм, дискриминация, престъпления от омраза или друг вид противоправни деяния, или на потенциалните извършители на такива и др.
- Препоръчваме подобряване на взаимодействието между ромските организации, на които ромите имат доверие, държавните и местни власти и Полицията.
- Препоръчваме да се предприемат стъпки в посока на по-засилена интеграцията на ромите, чрез подобряване на начина им на живот, статута им на пазара на труда и социалния статут, повишаване на тяхното образователно ниво, повишаване на правната им култура и др.
- Да се работи в посока на повишаване на доверието към полицейските служители на МВР, с цел при сериозни проблеми или възникнали конфликти, ромите да се обръщат за помощ, съдействие и защита към служителите на реда, вместо да ги разрешават сами. Това би могло да се осъществи от една страна чрез допълнително обучение на полицейските служители, които работят с ромските общности в посока на по-доброто разбиране на нравите, обичаите и порядките на роми, създаването на приемни центрове, в които ромите да имат възможност да се обръщат към полицейски служители или други компетентни лица (например психолози, адвокати и т.н.), а от друга чрез разработването на комплекс от мерки, целящи да разчупят залегналите стереотипи в поведението на ромите.
Повече за методологията на проучването, целите на проекта, както и всички данни можете да намерите в документа по-долу: