Roma Policy Lab

Заключителен мониторингов доклад на публични политики и практики на съд, полиция, прокуратура, социални служби, социални услуги в Силистра, Сливен, Смолян и София град

Докладът за наблюдение на политиките свързани с домашното насилие е създаден чрез събиране на данни от изградената в рамките на проекта мониторингова система, чрез събраната информация в рамките на 12 работни срещи в четири административни области и чрез споделена информация от полицейските служители по време на общо 8 обучения.

Домашно насилие: Нагласи и отношение към проблема на полицейските служители от областите София-град, Силистра, Смолян и Сливен

Докладът представя резултати от проучване на нагласите и отношението на полицейските служители в областите София-град, Силистра, Смолян и Сливен към проблема на домашното насилие.

Винаги има начин, няма безнадеждни положения, стига да има човек желание

Казвам се Сашо Чирков, на 24 години, от град Пловдив, уча дентална медицина в Медицинския университет в Пловдив и съм втори курс. Единствено дете съм, от малък ме носеха на ръце, не само родителите ми, но и цялата рода.

Да стана лекар ми е детска мечта

Казвам се Мария, на 24 години, от Велинград, студентка по медицина в 5 курс и съм от ромски произход. Израснала съм в ромски квартал, в момента живея със семейството си, освен, когато съм в университета в Пловдив.

Сборник „Права на човека в епоха на кризи“

Сборникът има амбицията да анализира предизвикателствата пред теорията, преподаването и практиката на защита на правата на човека, да потърси иновативни подходи и да очертае обещаващи перспективи. Той е резултат от проведена през 2022 г. научна конференция, която бе под патронажа на Омбудсмана на Република България и бе посветена на две големи годишнини – 30 – годишнината от създаването на НБУ и 30 години от ратифицирането на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи на Съвета на Европа.

Доклад с резултати от заключително анкетно проучване и сравнителен анализ                                                             

Въпреки, че е голям делът на ромите, които знаят какво представляват дискриминацията и престъпленията от омраза и определят тези деяния като престъпления, докладът констатира нисък дял на пострадалите, които са подали сигнал до компетентен съдебен орган или полицията.

Доклад: „Обществени нагласи към политиките за ромска интеграция през 2023 г.

Анализът ни установява, че нагласата към разглежданите политики в общи линии е останала непроменена поне за периода от присъединяването на България към ЕС до края на 2023 г. Този факт е съзвучен с устойчивото присъствие на негативни нагласи и стереотипи спрямо ромите, които макар и да се влияят в краткосрочен план в благоприятна или неблагоприятна посока от обществени събития, в по-дългосрочна перспектива изглеждат доста устойчиви.

Доклад: Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци

Според участниците в проучването инциденти от омраза могат да се случват по всяко време, да са предизвикани от всякакви хора, независимо от тяхната възраст, обществена позиция или образование.

Видео: Какво е да си жена в България?

Това авторско видео представя визуално съдържанието на находките от аналитичния доклад „Гласовете на жените в България„, осъществен от Фондация „Екатерина Каравелова“ в рамките на проект „Изследване на нуждите и проблемите на жените в България”

Доклад: Ромските жени и икономическото неравенство

В рамките на проекта са проведени 42 дълбочинни биографични интервюта с жени от градове с население от 30 000 до 350 000 души във всеки от шестте района на страната – Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югозападен (без София), Южен централен и Югоизточен. Четири от тях се идентифицират като ромки. Макар броят им да не е голям, интервютата с тях съдържат изключително ценна информация по отношение на живота на ромските жени, и проблемите, с които се сблъскват те.