Други публикации и документи

Доклад: Борба с дискриминацията чрез по-широк достъп до правосъдие в Хърватия и България

В България и Хърватия ромите редовно са обект на дискриминация, обикновено подхранвана от негативни нагласи и предразсъдъци, в различни области от живота им от ранна възраст. Въпреки големия брой документирани събития, случаите на дискриминация обикновено остават недокладвани. Често ромите смятат, че не си струва да докладват за случаи на дискриминация, тъй като това не би променило нищо, докато други се опасяват, че положението им само ще се влоши. Вижте повече.

Високи нива на гражданска активност сред младежите от уязвими общности – основни акценти от анализ

Младежите от уязвими общности показват високи нива на гражданска активност. Участието им в доброволчески дейности е неочаквано високо на фона на песимистичната картина за спад в младежкото участие, което са наблюдава в повечето демократични страни в Европа и по света. Анализът се базира на сондажно проучване сред около 1600 ученици в училища, определени от МОН като уязвими и подходящи за целева подкрепа. Анкетирани са и около 100 деца и младежи, отпаднали от училище.

„Полът – между хуманитарните и правните науки“

„Доскоро чуждица, „джендър“ е пленена, одомашнена, и е превърната в основно оръжие в хибридната война срещу европейските ценности; острие срещу човешките права, на които се противопоставят „семейните права“; бойно знаме срещу ЛГБТ+ общността и срещу правата на жените, извоювани през последните 50 години. Проблемът е дълбоко социален, а не лексикален.“ Ако искате да разберете повече, прочетете тази книга.

Преодоляване на пропастта между ромските младежи и бизнеса – отключване на скрития потенциал за пазара на труда

Схващането, че ромите не работят, е оборено отдавна от тенденциите на пазара на труда в България. Данните за това са красноречиви: между 2011 г. и 2019 г. делът на работещите роми е нараснал двойно. Това показва национално представително проучване на Тръста за социална алтернатива от 2019 г., посветено на образователните постижения в ромска общност.

Индекс на медийната грамотност 2022: България е най-уязвима сред страните в ЕС

В класацията за 2022 г. България се представя най-зле по индикаторите, измерващи качеството на образованието, като се класира на 34-то място от 41-на държави, изоставайки включително и от държави в региона, които са извън ЕС като Украйна, Сърбия и Турция, но получавайки сходни резултати с тези на Румъния.

Ромите в България. Информационен справочник

Всеки, който се е опитвал да изследва, пише или разсъждава за състоянието на ромите в България, се е натъквал на нарастваща по обем, но по правило разпокъсана и често противоречива информация. Колко и кои...

Нова книга с отворен достъп: Несигурно жилище в Европа

Книгата „Несигурно жилище в Европа – учебно ръководство” – посветена на междусекторни въпроси за жилищната несигурност на Стария континент вече е отпечатана и публикувана онлайн, за да представи задълбочен и широкообхватен синтез и анализ на ключовите елементи на феномена несигурни жилищните условия. Разделите „Неформални селища” и „Бездомност” са разработени от изследователския екип на Институт Отворено общество – София и представят мащабите на разпространение, факторите и динамиката на бездомността и незаконно построените жилища и селища като мигрантски лагери, квартали с висока концентрация на бедност и в много случаи етнически сегрегирани и маргинализирани градски райони.

10 ключови съображения за ефективно представяне на правата на човека

В този полезен наръчник на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA) са обобщени основните изводи от експертни срещи, семинари и фокус групи с практикуващи специалисти, проведени през 2017 и 2018 г. „10-те ключа“ е много удобен практически наръчник за комуникация за това как да създавате последователни и ангажиращи послания за правата на човека. Ръководството е достъпно вече и на български език.

Грижа за истината – срещу фалшивите новини и антиромската дезинформация

Тази чудесна книга би била от полза на всички, които пряко или непряко се занимават с темите за антиромската дезинформация, фалшивите новини, безопасен интернет. Тук ще намерите и факти и аргументи в отговор на най-разпространените митове за ромите. В съкратен вид са включени трите наръчника за разпознаване и противодействие на фалшивите новини и медийните манипулации, разработени от Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ – един базисен, предназначен за по-широка аудитория, един за ромски лидери и активисти и здравни медиатори, и един, предназначен за учители, който включва и методика за развиване на критично мислене и толерантност у учениците, както и примерни уроци, които могат да се прилагат в клас. Публикуваните анализи, методики и ресурси ще помогнат най-вече на ромските активисти в конкретната им работа с общностите при разсейване на слухове и неверни твърдения, често водещи до допълнителна автосегрегация.

(НЕ) Видимите социално-икономически бариери пред достъпа до задължително училищно образование: нормативна уредба, политики и практики

Докладът има за цел да отвори дискусия по въпроса за пълния достъп до образование в България, да повиши осведомеността на институциите, гражданското общество и семействата относно политиките и практиките, свързани с „безплатното образование“. Анализирани са текстовете в Конституцията на България, които регулират достъпа до образованието като основно право. Разгледани са бариерите, които понастоящем се явяват препятствие за пълноценното участие на много семейства в образователната система.