Други публикации и документи

Сборник „Права на човека в епоха на кризи“

Сборникът има амбицията да анализира предизвикателствата пред теорията, преподаването и практиката на защита на правата на човека, да потърси иновативни подходи и да очертае обещаващи перспективи. Той е резултат от проведена през 2022 г. научна конференция, която бе под патронажа на Омбудсмана на Република България и бе посветена на две големи годишнини – 30 – годишнината от създаването на НБУ и 30 години от ратифицирането на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи на Съвета на Европа.

Доклад: Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци

Според участниците в проучването инциденти от омраза могат да се случват по всяко време, да са предизвикани от всякакви хора, независимо от тяхната възраст, обществена позиция или образование.

Анализ: „Реч, съдържаща обиди, предразсъдъци и омраза спрямо ромите в социалната медия Фейсбук“

В анализа са представени данни от вторична полуавтоматизирана
обработка, която разчита на критичен преглед на работата на алгоритмите. Целта е от една страна да бъде представена по-достоверна информация за обидната реч спрямо ромите в социалните медии, а от друга страна – да бъдат открити слабите места и типичните пропуски/грешки в използваните за автоматична обработка алгоритми.

Доклад: Гражданско участие и граждански ценности сред деца и младежи от уязвими училищни общности

Как и колко активни са младите хора от уязвими училищни общности? Какво ги вълнува и какви са мечтите им? Според данни от проучване на Институт “Отворено общество – София“ при учениците в VII-XII клас от уязвими училищни общности в България се наблюдават сложни и многопластови тенденции, но общата картина свидетелства за достатъчно висока степен на гражданска енергия и готовност за участие в обществения живот. На практика степента на гражданска активност на децата и младежите от уязвими училищни общности не е по-ниска от тази на средностатистическия пълнолетен гражданин в България.

Доклад за оценка на въздействието по проект „Градоустойчиво: регулирани квартали за по-добър живот”

Докладът за оценка на въздействието е реализиран по проект „Градоустойчиво: регулирани квартали за по-добър живот” (“Scaling up a sustainable model communities living in non-regulated areas to improve their living conditions – SCALE IT UP”). Проектът се концентрира върху нуждата от повишаване на познанията и компетенции по жилищните въпроси и равният достъп до публични услуги сред представителите на общинските власти, и способства за активното им включване в преодоляване на съществуващите стереотипи, с цел да се изгради доверие между ромските общности и местните власти.

Доклад “Мисия Енергиен преход”

Решаването на енергийната бедност е тясно свързано с предприемането на адекватни политики и мерки за енергийна ефективност на сградния фонд, в областта на възобновяемата енергия, и за оптимизиране на поведението на домакинствата като потребители на енергия.

Как да създаваме послания за правата на хората от маргинализирани групи: Ръководство за комуникация за организации, насърчаващи правата на човека

Представяме ви един нов инструмент за организации, застъпващи се за правата на човека, които искат да комуникират по-ефективно с обществеността за изграждане на подкрепа за своите, не винаги особено популярни каузи.

ДОКЛАД: “Проблемите с равното третиране на обвиняемите и подсъдимите в досъдебното наказателно производство в България”

Проблемите в системата на наказателното правосъдие в България се отразяват различно на различните засегнати групи. Това се отнася както за проблемите при полицейското задържане, така и за тези при досъдебното производство. Данните от настоящото изследване дават възможност да се измерят различното третиране, както и различните ефекти на разпоредбите, мерките и политиките, които формират системата, върху трите основни етнически групи в България – българи, турци и роми, както и върху чужденците, жените, непълнолетните и лишените от свобода на различна възраст.

Доклад: Борба с дискриминацията чрез по-широк достъп до правосъдие в Хърватия и България

В България и Хърватия ромите редовно са обект на дискриминация, обикновено подхранвана от негативни нагласи и предразсъдъци, в различни области от живота им от ранна възраст. Въпреки големия брой документирани събития, случаите на дискриминация обикновено остават недокладвани. Често ромите смятат, че не си струва да докладват за случаи на дискриминация, тъй като това не би променило нищо, докато други се опасяват, че положението им само ще се влоши. Вижте повече.

Високи нива на гражданска активност сред младежите от уязвими общности – основни акценти от анализ

Младежите от уязвими общности показват високи нива на гражданска активност. Участието им в доброволчески дейности е неочаквано високо на фона на песимистичната картина за спад в младежкото участие, което са наблюдава в повечето демократични страни в Европа и по света. Анализът се базира на сондажно проучване сред около 1600 ученици в училища, определени от МОН като уязвими и подходящи за целева подкрепа. Анкетирани са и около 100 деца и младежи, отпаднали от училище.