Други публикации и документи

Доклад за оценка на въздействието по проект „Градоустойчиво: регулирани квартали за по-добър живот”

Докладът за оценка на въздействието е реализиран по проект „Градоустойчиво: регулирани квартали за по-добър живот” (“Scaling up a sustainable model communities living in non-regulated areas to improve their living conditions – SCALE IT UP”). Проектът се концентрира върху нуждата от повишаване на познанията и компетенции по жилищните въпроси и равният достъп до публични услуги сред представителите на общинските власти, и способства за активното им включване в преодоляване на съществуващите стереотипи, с цел да се изгради доверие между ромските общности и местните власти.

Доклад “Мисия Енергиен преход”

Решаването на енергийната бедност е тясно свързано с предприемането на адекватни политики и мерки за енергийна ефективност на сградния фонд, в областта на възобновяемата енергия, и за оптимизиране на поведението на домакинствата като потребители на енергия.

Как да създаваме послания за правата на хората от маргинализирани групи: Ръководство за комуникация за организации, насърчаващи правата на човека

Представяме ви един нов инструмент за организации, застъпващи се за правата на човека, които искат да комуникират по-ефективно с обществеността за изграждане на подкрепа за своите, не винаги особено популярни каузи.

ДОКЛАД: “Проблемите с равното третиране на обвиняемите и подсъдимите в досъдебното наказателно производство в България”

Проблемите в системата на наказателното правосъдие в България се отразяват различно на различните засегнати групи. Това се отнася както за проблемите при полицейското задържане, така и за тези при досъдебното производство. Данните от настоящото изследване дават възможност да се измерят различното третиране, както и различните ефекти на разпоредбите, мерките и политиките, които формират системата, върху трите основни етнически групи в България – българи, турци и роми, както и върху чужденците, жените, непълнолетните и лишените от свобода на различна възраст.

Доклад: Борба с дискриминацията чрез по-широк достъп до правосъдие в Хърватия и България

В България и Хърватия ромите редовно са обект на дискриминация, обикновено подхранвана от негативни нагласи и предразсъдъци, в различни области от живота им от ранна възраст. Въпреки големия брой документирани събития, случаите на дискриминация обикновено остават недокладвани. Често ромите смятат, че не си струва да докладват за случаи на дискриминация, тъй като това не би променило нищо, докато други се опасяват, че положението им само ще се влоши. Вижте повече.

Високи нива на гражданска активност сред младежите от уязвими общности – основни акценти от анализ

Младежите от уязвими общности показват високи нива на гражданска активност. Участието им в доброволчески дейности е неочаквано високо на фона на песимистичната картина за спад в младежкото участие, което са наблюдава в повечето демократични страни в Европа и по света. Анализът се базира на сондажно проучване сред около 1600 ученици в училища, определени от МОН като уязвими и подходящи за целева подкрепа. Анкетирани са и около 100 деца и младежи, отпаднали от училище.

„Полът – между хуманитарните и правните науки“

„Доскоро чуждица, „джендър“ е пленена, одомашнена, и е превърната в основно оръжие в хибридната война срещу европейските ценности; острие срещу човешките права, на които се противопоставят „семейните права“; бойно знаме срещу ЛГБТ+ общността и срещу правата на жените, извоювани през последните 50 години. Проблемът е дълбоко социален, а не лексикален.“ Ако искате да разберете повече, прочетете тази книга.

Преодоляване на пропастта между ромските младежи и бизнеса – отключване на скрития потенциал за пазара на труда

Схващането, че ромите не работят, е оборено отдавна от тенденциите на пазара на труда в България. Данните за това са красноречиви: между 2011 г. и 2019 г. делът на работещите роми е нараснал двойно. Това показва национално представително проучване на Тръста за социална алтернатива от 2019 г., посветено на образователните постижения в ромска общност.

Индекс на медийната грамотност 2022: България е най-уязвима сред страните в ЕС

В класацията за 2022 г. България се представя най-зле по индикаторите, измерващи качеството на образованието, като се класира на 34-то място от 41-на държави, изоставайки включително и от държави в региона, които са извън ЕС като Украйна, Сърбия и Турция, но получавайки сходни резултати с тези на Румъния.

Ромите в България. Информационен справочник

Всеки, който се е опитвал да изследва, пише или разсъждава за състоянието на ромите в България, се е натъквал на нарастваща по обем, но по правило разпокъсана и често противоречива информация. Колко и кои...