Силата и смисълът на съществуването на гражданските организации произтичат от доверието на хората в тяхната мисия и е важно, особено в периоди на социална и политическа криза, НПО да се вглеждат в себе си критично и да продължават да отстояват своите основни ценности и дългосрочни цели.
През месец октомври младежите от Стипендиантска програма за студенти от ромски произход, изучаващи здравни специалности, проведоха редица дълго подготвяни инициативи в различни краища на страната.
„… хората от „Факултета“ и която и друга махала да е, не се отличават като желания от всички други – те искат своя домашен комфорт и достойнството си в живота. И го постигат някак и въпреки всичко – повечето от младите хора и тези на средна възраст са в чужбина, защото там възможностите за работа са повече, защото там заплащането е по-добро, защото там се чувстват по-оценени и не на последно място, защото именно такива условия създават почва за мечти.“
Интервюто на Мария Черешева с Боян Захариев можете да чуете на следния линк: https://darik.bg/ste-stigne-li-energiinata-subsidia-do-realno-nuzdaestite-se
от Roma Policy Lab · Published 06.03.2023
· Last modified 07.03.2023
България е на финалния етап от приемането на официална дефиниция за енергийна бедност, но съществува риск нейното използване за целите на енергийното обновление на сградите да стане по начин, който няма да приоритизира енергийно бедните и може дори да доведе до увеличаване на енергийното неравенство. Вижте повече в доклада.
Това кабинетно проучване е проведено като част от дейностите по проекта „Имам една мечта” на KUN Centre for Equality and Diversity с българската организация Сдружение Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение – ЛАРГО.
Този проект беше разработен да подкрепи емоционално, психически и методически хората, които работят ежедневно с учениците. Да им даде усещане, че това, което правят се цени високо, че има инструменти за справяне в трудни ситуации, и че могат да получат подкрепа в трудни за тях моменти.
Целта на този малък, но много полезен за местните хора проект беше овластяването на ромските здравни медиатори в област Пазарджик за извършване на ранен скрининг на ромското население за превенция на социално-значими заболявания.
Основната цел на проект „Нашите права и отговорности“ е подобряване на уменията на хора от маргинализираните ромски общности в София да упражняват своите права. За постигане на целите на проекта са предвидени различни дейности, които да овластят маргинализираните групи чрез знание и култура за правата като се прави връзка между права, задължения, потребности и отговорности.