Програма „Фонд Активни граждани“

Заключителен мониторингов доклад на публични политики и практики на съд, полиция, прокуратура, социални служби, социални услуги в Силистра, Сливен, Смолян и София град

Докладът за наблюдение на политиките свързани с домашното насилие е създаден чрез събиране на данни от изградената в рамките на проекта мониторингова система, чрез събраната информация в рамките на 12 работни срещи в четири административни области и чрез споделена информация от полицейските служители по време на общо 8 обучения.

Домашно насилие: Нагласи и отношение към проблема на полицейските служители от областите София-град, Силистра, Смолян и Сливен

Докладът представя резултати от проучване на нагласите и отношението на полицейските служители в областите София-град, Силистра, Смолян и Сливен към проблема на домашното насилие.

Винаги има начин, няма безнадеждни положения, стига да има човек желание

Казвам се Сашо Чирков, на 24 години, от град Пловдив, уча дентална медицина в Медицинския университет в Пловдив и съм втори курс. Единствено дете съм, от малък ме носеха на ръце, не само родителите ми, но и цялата рода.

Да стана лекар ми е детска мечта

Казвам се Мария, на 24 години, от Велинград, студентка по медицина в 5 курс и съм от ромски произход. Израснала съм в ромски квартал, в момента живея със семейството си, освен, когато съм в университета в Пловдив.

Доклад: „Обществени нагласи към политиките за ромска интеграция през 2023 г.

Анализът ни установява, че нагласата към разглежданите политики в общи линии е останала непроменена поне за периода от присъединяването на България към ЕС до края на 2023 г. Този факт е съзвучен с устойчивото присъствие на негативни нагласи и стереотипи спрямо ромите, които макар и да се влияят в краткосрочен план в благоприятна или неблагоприятна посока от обществени събития, в по-дългосрочна перспектива изглеждат доста устойчиви.

Видео: Какво е да си жена в България?

Това авторско видео представя визуално съдържанието на находките от аналитичния доклад „Гласовете на жените в България„, осъществен от Фондация „Екатерина Каравелова“ в рамките на проект „Изследване на нуждите и проблемите на жените в България”

Доклад: Ромските жени и икономическото неравенство

В рамките на проекта са проведени 42 дълбочинни биографични интервюта с жени от градове с население от 30 000 до 350 000 души във всеки от шестте района на страната – Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югозападен (без София), Южен централен и Югоизточен. Четири от тях се идентифицират като ромки. Макар броят им да не е голям, интервютата с тях съдържат изключително ценна информация по отношение на живота на ромските жени, и проблемите, с които се сблъскват те.

Проект: „С поглед напред“

Проектът привлече вниманието и подпомогна местната общественост и в частност ромите, като особено уязвима група, в борбата за разпознаването на истината в морето от информационни източници, противодействие на агресивни дезинформационни кампании и платена журналистика и изграждане на критично мислене, и отстояване на собствено мнение.

Проект: „Активно гражданско застъпничество за НЕуязвимост на младите хора от община Дупница“

„С изпълнението на този проект се повиши капацитетът както на нашата организация така и на участниците в обученията (60 младежи) за формулиране и внасяне на предложения за отваряне на съществуващи общински политики и организиране на застъпнически кампании и отстояване на конкретни каузи“

Да бъдеш верен настойник на голяма кауза

Вече повече от 15 години Николай Николов от Бургас работи на терен с хора в нужда. Като част от екипа на сдружение „Верният настойник“, всекидневно се изправя лице в лице със стотици трудни съдби. Именно тези срещи го мотивират да работи за това всеки човек в България да има достоен живот в едно справедливо общество.