Анализи и документи

НОВ ДОКЛАД: Дефиницията за енергийна бедност в България – съдържание и приложения с акцент върху силно уязвими и маргинализирани групи

България е на финалния етап от приемането на официална дефиниция за енергийна бедност, но съществува риск нейното използване за целите на енергийното обновление на сградите да стане по начин, който няма да приоритизира енергийно бедните и може дори да доведе до увеличаване на енергийното неравенство. Вижте повече в доклада.

Доклад: Борба с дискриминацията чрез по-широк достъп до правосъдие в Хърватия и България

В България и Хърватия ромите редовно са обект на дискриминация, обикновено подхранвана от негативни нагласи и предразсъдъци, в различни области от живота им от ранна възраст. Въпреки големия брой документирани събития, случаите на дискриминация обикновено остават недокладвани. Често ромите смятат, че не си струва да докладват за случаи на дискриминация, тъй като това не би променило нищо, докато други се опасяват, че положението им само ще се влоши. Вижте повече.

Високи нива на гражданска активност сред младежите от уязвими общности – основни акценти от анализ

Младежите от уязвими общности показват високи нива на гражданска активност. Участието им в доброволчески дейности е неочаквано високо на фона на песимистичната картина за спад в младежкото участие, което са наблюдава в повечето демократични страни в Европа и по света. Анализът се базира на сондажно проучване сред около 1600 ученици в училища, определени от МОН като уязвими и подходящи за целева подкрепа. Анкетирани са и около 100 деца и младежи, отпаднали от училище.

„Полът – между хуманитарните и правните науки“

„Доскоро чуждица, „джендър“ е пленена, одомашнена, и е превърната в основно оръжие в хибридната война срещу европейските ценности; острие срещу човешките права, на които се противопоставят „семейните права“; бойно знаме срещу ЛГБТ+ общността и срещу правата на жените, извоювани през последните 50 години. Проблемът е дълбоко социален, а не лексикален.“ Ако искате да разберете повече, прочетете тази книга.

Доклад: Roma in the EU and Norway: Challenges and Best Practices for Empowerment (2022)

Това кабинетно проучване е проведено като част от дейностите по проекта „Имам една мечта” на KUN Centre for Equality and Diversity с българската организация Сдружение Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение – ЛАРГО.

Финална версия на тематичния доклад „Ключови показатели за социално включване и основни права в България“

За да могат взимащите решения да се справят ефективно с и да подобрят положението на уязвимите лица, е необходимо да се дефинират индикатори и
методи, които да определят кой е „уязвим“ и да установят общите детерминанти на уязвимостта. Националният статистически институт представи финалната версия на тематичния доклад „Ключови показатели за социално включване и основни права в България”.

Стойността на двустранното сътрудничество между български и норвежки партньори по отношение на домашното и основано на пола насилие в България

Домашното и основаното на пола насиле имат тежки и негативни ефекти върху отделните хора, семействата и обществото като цяло. Тъй като всички държави по различни начини се борят със справянето с тези предизвикателства, очевидно е, че страните трябва да се учат една от друга. Грешките, направени от едни, не трябва да се повтарят от други. Добрите примери трябва да се разпространяват.

Домашно насилие и насилие, основано на пола в България. Методология за мониторинг на политики и институционални практики

Публикацията представя анализ на практическото приложение, изпълнение и оценка на конкретни правни и стратегически мерки и политики за противодействие на насилието, основано на пола в България. Събраните данни и статистика, както и проведените интервюта с експерти, показват как това насилие може да бъде интерпретирано и поставено в контекст.

Наръчник за обучители: Театрални етюди срещу омразата

Наръчникът цели да предостави иновативна методология за работа с младежи на теми, засягащи предразсъдъците срещу хора от уязвими групи, с цел повишаване чувствителността на младите хора към проблемите в обществото.

Правата на човека през обектива. Наръчник за младежки фасилитатори (2022)

Правата на човека през обектива“ е наръчник за фасилитатори, които преподават права на човека на млади хора като използват средства на визуалното изкуство – фотография и изработване на видеофилми.