Област Кюстендил

Доклад с резултати от заключително анкетно проучване и сравнителен анализ                                                             

Въпреки, че е голям делът на ромите, които знаят какво представляват дискриминацията и престъпленията от омраза и определят тези деяния като престъпления, докладът констатира нисък дял на пострадалите, които са подали сигнал до компетентен съдебен орган или полицията.

Доклад: Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци

Според участниците в проучването инциденти от омраза могат да се случват по всяко време, да са предизвикани от всякакви хора, независимо от тяхната възраст, обществена позиция или образование.

Доклад: Ромските жени и икономическото неравенство

В рамките на проекта са проведени 42 дълбочинни биографични интервюта с жени от градове с население от 30 000 до 350 000 души във всеки от шестте района на страната – Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югозападен (без София), Южен централен и Югоизточен. Четири от тях се идентифицират като ромки. Макар броят им да не е голям, интервютата с тях съдържат изключително ценна информация по отношение на живота на ромските жени, и проблемите, с които се сблъскват те.

Проект: „Активно гражданско застъпничество за НЕуязвимост на младите хора от община Дупница“

„С изпълнението на този проект се повиши капацитетът както на нашата организация така и на участниците в обученията (60 младежи) за формулиране и внасяне на предложения за отваряне на съществуващи общински политики и организиране на застъпнически кампании и отстояване на конкретни каузи“

Доклад за оценка на въздействието по проект „Градоустойчиво: регулирани квартали за по-добър живот”

Докладът за оценка на въздействието е реализиран по проект „Градоустойчиво: регулирани квартали за по-добър живот” (“Scaling up a sustainable model communities living in non-regulated areas to improve their living conditions – SCALE IT UP”). Проектът се концентрира върху нуждата от повишаване на познанията и компетенции по жилищните въпроси и равният достъп до публични услуги сред представителите на общинските власти, и способства за активното им включване в преодоляване на съществуващите стереотипи, с цел да се изгради доверие между ромските общности и местните власти.

Redefining Narratives – Empowering Roma Women in Bulgaria

It is  crucial to empower Roma women, considering the obstacles they face in accessing education and employment opportunities. By combining empowerment with accessible healthcare and social services, a more equitable and inclusive society can take shape.  

See more.

Проект: „Изкуство и култура за всички“

Целта на проекта е насърчаване на мултикултурния диалог между ромския и другите етноси чрез изкуствата, материалното и нематериално културно наследство.

Проект: „Артистично ателие“

Проект „Артистично ателие“ адресира нуждите на община Радомир за създаване на етнически толерантна среда за развитие и популяризиране на културни инициативи на ромското малцинство, използвайки културата и изкуството като средство за развитие на умения и път към образованието.

Проект: „Развитие на мрежа Младежки театри срещу омразата“

Чрез проекта беше развит капацитета на повече от 20 работещи с младежи граждански организации в четири региона на страната да използват модел на работа за преодоляване на конфликти и развитие на критично мислене у младежите чрез средствата на театъра.

Анализ на изпълнението на националните здравни политики в областта на майчиното и детско здраве и превенцията на полово предаваните инфекции в общините, в които работят здравни медиатори, и на взаимодействието между Министерството на здравеопазването, регионалните здравни инспекции и общините при прилагането им

В анализа е направен преглед на изпълнението на националните профилактични програми, осъществявани от регионалните здравни инспекции и общински администрации, лечебни заведения и общопрактикуващи лекари сред уязвимите групи – майчино и детско здравеопазване, туберкулозата, ХИВ и сексуално предавани инфекции и др. Разгледано е нормативното регулиране за достъпа до здравеопазване и осигуряване на нископрагови услуги по отделните профилактични програми.