Антидискриминация, борба с речта на омразата

Обществени нагласи спрямо речта на омразата в България през 2023 година

Речта на омразата има трайно присъствие в българската публична и медийна среда. През 2023 г. 43% от пълнолетните граждани на страната, анкетирани в национално представително изследване на общественото мнение, заявяват, че през предходните 12 месеца...

Доклад с резултати от заключително анкетно проучване и сравнителен анализ – изследване на общественото мнение сред населението от ромски произход за установяване на доверието в полицията                                                             

Въпреки че е голям делът на ромите, които знаят какво представляват дискриминацията и престъпленията от омраза и определят тези деяния като престъпления, докладът констатира нисък дял на пострадалите, които са подали сигнал до компетентен съдебен орган или полицията.

Доклад: „Обществени нагласи към политиките за ромска интеграция през 2023 г.“

Анализът ни установява, че нагласата към разглежданите политики в общи линии е останала непроменена поне за периода от присъединяването на България към ЕС до края на 2023 г. Този факт е съзвучен с устойчивото присъствие на негативни нагласи и стереотипи спрямо ромите, които макар и да се влияят в краткосрочен план в благоприятна или неблагоприятна посока от обществени събития, в по-дългосрочна перспектива изглеждат доста устойчиви.

Видео: Какво е да си жена в България?

Това авторско видео представя визуално съдържанието на находките от аналитичния доклад „Гласовете на жените в България„, осъществен от Фондация „Екатерина Каравелова“ в рамките на проект „Изследване на нуждите и проблемите на жените в България”

Анализ: „Реч, съдържаща обиди, предразсъдъци и омраза спрямо ромите в социалната медия Фейсбук“

В анализа са представени данни от вторична полуавтоматизирана
обработка, която разчита на критичен преглед на работата на алгоритмите. Целта е от една страна да бъде представена по-достоверна информация за обидната реч спрямо ромите в социалните медии, а от друга страна – да бъдат открити слабите места и типичните пропуски/грешки в използваните за автоматична обработка алгоритми.

Проект: „С поглед напред“

Проектът привлече вниманието и подпомогна местната общественост и в частност ромите, като особено уязвима група, в борбата за разпознаването на истината в морето от информационни източници, противодействие на агресивни дезинформационни кампании и платена журналистика и изграждане на критично мислене, и отстояване на собствено мнение.

Проект: “Единство в различието”

Проектът предвижда серия от събития в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, които имат за цел, от една страна, да популяризират културите на обхванатите малцинства (с фокус върху роми) и, от друга страна, да въвлекат техни представители в културно-образователни дейности.

Проект: „Сцени за млади арт таланти“

Проектът е насочен към стимулиране на социалното сближаване в две области в България (Кърджалийска и Софийска) и подобряване на взаимното разбиране между мнозинството и културите на малцинствата – с фокус върху ромите – като двустранен процес.

Проект: „В търсене на Баро Мангипе“ („В търсене на голямата любов“)

Проектът е насочен към децата и младежите от община Белоградчик, които ще имат възможност да се включат в културен проект и да подобрят достъпа си до изкуство и култура.