Антидискриминация, борба с речта на омразата

Проект: „Засилване ролята на институциите на местно ниво в областта на правосъдието за деца – Община Горна Оряховица“

Проектът ще допринесе за увеличаване на достъпа и качеството на специализираните услуги, със специфичен фокус върху децата от ромската общност. Изпълнението на дейностите насърчава активното участие и сътрудничеството с местни институции и заинтересовани страни – Детска педагогическа стая, Отдел “Закрила на детето”, педагогически съветници в училищата, представители на ромски неформални организации и др. Работата ще е основно на терен и ще се реализира на територията на цялата община.

Проект: Оценка на реформата в местата за лишаване от свобода в България: Законодателство и практика след пилотното решение на ЕСПЧ „Нешков и други“

Водещата  цел на проекта е да подобри прилагането на международните стандарти за правата на човека в арестите и затворите  в България. Инициативата е продължение на дългогодишната дейност на БХК по мониторинг на ситуацията в затворените институции, застъпничество за спазване на правата на лишените от свобода и овластяване на уязвимите групи.  

ДОКЛАД: “Проблемите с равното третиране на обвиняемите и подсъдимите в досъдебното наказателно производство в България”

Проблемите в системата на наказателното правосъдие в България се отразяват различно на различните засегнати групи. Това се отнася както за проблемите при полицейското задържане, така и за тези при досъдебното производство. Данните от настоящото изследване дават възможност да се измерят различното третиране, както и различните ефекти на разпоредбите, мерките и политиките, които формират системата, върху трите основни етнически групи в България – българи, турци и роми, както и върху чужденците, жените, непълнолетните и лишените от свобода на различна възраст.

Фотографската акция “По-силни от думите”

Елате да разгледате “По-силни от думите” до 9-и май в парковото пространство на НДК в София (Лятна сцена „Kino & Bar Cabana“). Основната цел на проект „Креативната комуникация в подкрепа на правата на човека“ е да засили подкрепата за човешките права в България, като развие широк набор от комуникационни дейности с фокус различни уязвими групи, както и като увеличи комуникационния капацитет на самите групи. Черно-белите портрети в акцията са делo на Яна Лозева.

Доклад: Борба с дискриминацията чрез по-широк достъп до правосъдие в Хърватия и България

В България и Хърватия ромите редовно са обект на дискриминация, обикновено подхранвана от негативни нагласи и предразсъдъци, в различни области от живота им от ранна възраст. Въпреки големия брой документирани събития, случаите на дискриминация обикновено остават недокладвани. Често ромите смятат, че не си струва да докладват за случаи на дискриминация, тъй като това не би променило нищо, докато други се опасяват, че положението им само ще се влоши. Вижте повече.

Доклад: Roma in the EU and Norway: Challenges and Best Practices for Empowerment (2022)

Това кабинетно проучване е проведено като част от дейностите по проекта „Имам една мечта” на KUN Centre for Equality and Diversity с българската организация Сдружение Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение – ЛАРГО.

Наръчник за обучители: Театрални етюди срещу омразата

Наръчникът цели да предостави иновативна методология за работа с младежи на теми, засягащи предразсъдъците срещу хора от уязвими групи, с цел повишаване чувствителността на младите хора към проблемите в обществото.

Проект: „Развитие на мрежа Младежки театри срещу омразата“

Чрез проекта беше развит капацитета на повече от 20 работещи с младежи граждански организации в четири региона на страната да използват модел на работа за преодоляване на конфликти и развитие на критично мислене у младежите чрез средствата на театъра.

Правата на човека през обектива. Наръчник за младежки фасилитатори (2022)

Правата на човека през обектива“ е наръчник за фасилитатори, които преподават права на човека на млади хора като използват средства на визуалното изкуство – фотография и изработване на видеофилми.

Проект:“Знания за правата на човека“

Основната цел на проект “Знания за правата на човека” е да постигне положителна промяна спрямо тенденциите на нарушаване на човешките права, проявата на нетолерантност, дискриминация и използване на език на омразата сред младежи и ученици.