Проект: „В търсене на Баро Мангипе“ („В търсене на голямата любов“)
Място на изпълнение: Гр. Белоградчик, гр. Видин, с. Гара Орешец (област Видин), с. Дреновец (област Видин), с. Лехчево (област Монтана)
Програма: „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“
Период на изпълнение: 08.02.2023 – 30.04.2024
Водеща организация: Народно читалище „Развитие – 1893 г.“
Партньори: Сдружение „Съпорт“
Резюме:
Проектът е насочен към децата и младежите от община Белоградчик, които ще имат възможност да се включат в културен проект и да подобрят достъпа си до изкуство и култура. За целта са сформирани 3 ателиета. Ателие „Театър“ ще отговаря за разпределяне ролите в спектакъла, за репетициите на маса, за анализите на героите, конфликтите, ситуациите и пр. Ателие „Танц и Музика“ ще отговаря за подбора на музика и изготвяне на хореография към спектакъла. В ателие „Сценография“ ще се работи по декорите и костюмите. В резултат от работата на тези ателиета върху специално написан драматургичен текст ще бъде създаден музикалния спектакъл „В търсене на Баро Мангипе“, който ще представя богатата ромска култура, ромския бит и традиции и ще разгледа по един нов начин „баналната“ тема за любовта.
„Това е по проект на читалището в Белоградчик, който е по Норвежката стратегия за интеграция на ромите. В този проект имаме заложени няколко школи – театър, сценография и танци. Сега вече е финалът. Трябва да поставим една пиеса, подобна на „Ромео и Жулиета“, но действието се развива между българи и роми, не между Монтеки и Капулети. Българско момче се влюбва в момиче от ромски произход, това горе-долу е сценарият, като върви горе-долу по сценария на „Ромео и Жулиета“. Ирина Флорова води школата по театър, Светломир Петров, който е танцьор в Ансамбъла и учи танцово изкуство, води танците и едно местно момиче имаме, което води сценографията и рисуването. Над 30 ще са младите хора на сцената, в целия проект над 50 са ангажирани за сценография, за танци. Имаме в самия проект българите, които танцуват традиционни танци, имаме един ромски танц.“
Валери Цветков, Народно читалище „Развитие“, Белоградчик (за БНР Радио Видин, 01.02.2024 г.)
Над 50 деца в продължение на една година се обучаваха в школите по проекта. Спектакълът беше представен премиерно в Белоградчик, както и в селата Орешец, Дреновец, Арчар и Основно училище „Епископ Софроний Врачански“ във видинския ромски квартал „Нов път“. При голям успех премина и последното представление на спектакъла по проекта, изигран във видинския драматичен театър, като част от великденската програма на община Видин.
Размер на безвъзмездното финансиране: 50,584.35 евро
Лице за контакт: Валери Цветков
имейл: chitalishte_bel@abv.bg
телефон: –
адрес: гр.Белоградчик, п.к. 3900, пл. ВЪЗРАЖДАНЕ 1
Фейсбук: https://www.facebook.com/p/%D0%92-%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%BE-%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%B8%D0%BF%D0%B5-100092936053598/?locale=hi_IN&_rdr
Уловени моменти от работата в творческите ателиета:
Дебютът на спектакъла в Белоградчик