Област Пловдив

Винаги има начин, няма безнадеждни положения, стига да има човек желание

Казвам се Сашо Чирков, на 24 години, от град Пловдив, уча дентална медицина в Медицинския университет в Пловдив и съм втори курс. Единствено дете съм, от малък ме носеха на ръце, не само родителите ми, но и цялата рода.

Да стана лекар ми е детска мечта

Казвам се Мария, на 24 години, от Велинград, студентка по медицина в 5 курс и съм от ромски произход. Израснала съм в ромски квартал, в момента живея със семейството си, освен, когато съм в университета в Пловдив.

Доклад с резултати от заключително анкетно проучване и сравнителен анализ – изследване на общественото мнение сред населението от ромски произход за установяване на доверието в полицията                                                             

Въпреки че е голям делът на ромите, които знаят какво представляват дискриминацията и престъпленията от омраза и определят тези деяния като престъпления, докладът констатира нисък дял на пострадалите, които са подали сигнал до компетентен съдебен орган или полицията.

Доклад: Ромските жени и икономическото неравенство

В рамките на проекта са проведени 42 дълбочинни биографични интервюта с жени от градове с население от 30 000 до 350 000 души във всеки от шестте района на страната – Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югозападен (без София), Южен централен и Югоизточен. Четири от тях се идентифицират като ромки. Макар броят им да не е голям, интервютата с тях съдържат изключително ценна информация по отношение на живота на ромските жени, и проблемите, с които се сблъскват те.

Проект: „С поглед напред“

Проектът привлече вниманието и подпомогна местната общественост и в частност ромите, като особено уязвима група, в борбата за разпознаването на истината в морето от информационни източници, противодействие на агресивни дезинформационни кампании и платена журналистика и изграждане на критично мислене, и отстояване на собствено мнение.

Проект: „Образователният театър, инструмент за подобрена информираност за изкуството и културата на ромския етнос в България“

Целта на проекта е да подобри положението на ромите, използвайки културата и изкуството като средство за развитие на умения, капацитет и като път към образованието, както и да стимулира по-голямо социално сближаване.

Проект: „Образователният театър, инструмент за подобрена информираност за изкуството и културата на ромския етнос в България“

Цел на проекта е да подобри положението на ромското население в България, използвайки културата и изкуството като средство за развитие на умения, капацитет и като път към образованието, както и да стимулира по-голямо социално сближаване в България чрез подобрено взаимно разбиране между мнозинството и културите на малцинствата с фокус върху ромите като двустранен процес.

Проект: „Ромски фолклор, празненства и ритуали – културологични елементи и културни рефлексии“

Проектът цели да бъде подобрен достъпа до култура на малцинствените групи и да бъдат подпомогнати процесите за опазване и разпространение на тяхното движимо фолклорно наследство, на основата на различни видео-формати, оптимизирани за визуализация чрез мобилни устройства и мобилни приложения.

Проект: „Повишаване капацитета и осведомеността относно домашното насилие и насилието по полов признак в Южен централен район“

Целта на проекта е да повиши капацитета на българските местни власти в областта на домашното насилие и насилието по полов признак. Проектът подкрепя развитието и въвеждането на ефективен интегриран подход, насочен към подобряване на статута и възможностите на жертвите на домашно насилие и насилие по полов признак.