Проект: „Пл@тформа за толерантност 2.0“

Изследване на обществените нагласи спрямо речта на омразата на Институт „Отворено общество“ от 2018 г. идентифицира проблем: групата на учителите е сред двете общности, на които е най-трудно да дефинират значението и обхвата на речта на омразата. Нещо повече, учителите не изповядват толерантността като ценност, те прехвърлят отговорността за обучение в защита правата на човека към родителите на децата. В подобна среда Пл@тформата за толерантност във версия 2.0 преживява ренесанс, отчитайки актуалните обществени процеси и нагласи към привидно различните хора. Днес нашата основна цел е да създадем онлайн и офлайн ресурси, насочени към нова аудитория, които да подпомогнат обучението по права на човека и да насърчат в дългосрочен план приемането на различията и многообразието от хора и образи в обществото ни. Ние се борим с расизма, ксенофобията, словото на омразата и нетърпимостта в обществото чрез методите на неформалното образование, игровизацията и натрупването на лични трансформиращи преживявания у младите хора чрез доброволчество и активно гражданско участие в каузи и кампании.

Място на изпълнение: цялата страна

Програма Фонд Активни граждани

Период на изпълнение: 09.10.2019 – 08.04.2021

Водеща организация: Сдружение Възможности без граници

Партньор: не

Резюме и резултати:
Проектът „Пл@тформа за толерантност 2.0” създаде он и офлайн ресурси за обучение по права на човека, насочени към нова аудитория – педагогически специалисти от системата на формалното образование и професионални общности, работещи пряко с деца и младежи до 29 години. По проекта бяха разработени, одобрени и апробирани учебни програми за повишаване на квалификацията на педагогически специалисти; разработени са две настолни игри за обучение по права на човека – Толерадо и Барабар. 80 учители от два региона в страната, в които има големи малцинствени групи (роми и турци) и неблагоприятна икономическа обстановка/висока безработица, а оттам и изострени социални взаимоотношения, на места дори сегрегационни и дискриминационни практики, получиха достъп до образователни ресурси, които дават практическо решение на проблема с преодоляване на негативни нагласи към привидно различните хора. Над 1800 деца и младежи участваха в сесии, презентации и игрови ситуации, чупещи стереотипи и даващи храна за размисъл относно това, което ни дели или сближава. Деца и младежи, представители на групата на крайните ползватели, бяха привлечени като доброволци/мултиплаери и участваха в различни инициативи на терен.

Размер на безвъзмездното финансиране: 73 184 евро

Лице за контакт: Мария Маринова
имейл: office@infopass.eu
телефон: +359 877 828 249
адрес: гр. София 1309, бул. Александър Стамболийски №239Б, ет. 2, офис 6
уебстраница: https://ontolerance.eu/

БАРАБАР е иновация в образованието по права на човека и представлява стратегическа настолната игра, в която 5 клана (еколози, артисти, учени, предприемачи и активисти) и 75 герои от миналото и настоящето, сред които Алберт Айнщайн, Ема Уотсън и Садгуру, се борят да спасят Земята от апокалиптично бъдеще. Алтернатива на скучните за децата и учениците или неразбираеми уроци, БАРАБАР забавлява, докато обучава и осъвременява преподаването по гражданско образование. Играта улеснява родители, учители и младежките работници да достигнат до деца и младежи по трудни теми, касаещи ценностите и нагласите на демократичното общество.

Барабар означава заедно, рамо до рамо, неуморно и оптимистично, така както всеки един от нас хората, ангажирани в младежкия сектор, работим за промяна и защото знаем, че нещо зависи от нас!

БАРАБАР е и игра, разработена от екипа на Сдружение Възможности без граници/ Infinite Opportunities Association и е налична на български и английски език. Тук може да чуете и разговор за играта от сутрешната програма на БНР: Настолна игра с името „Барабар“ в помощ на неформалното образование – Посоки (bnr.bg)

Снимки от накои от десетките срещи по време на кампанията в цялата страна:

Може да харесате още...